OKUMA  
  SÖZLÜK  
  DEYİŞLER  
  KURSLAR  
  YAYINLAR  
  YUNANİSTAN  
  TERCÜMANLIK  
 
E-mail
Şifre
 

   Kısa Öyküler
   Sizden Gelenler
   Sınavlar
   Deyimler - Atasözleri
   Editörden
   Site Hakkında
   Sorularınız İçin
   Bize Ulaşın
   Faydalı Linkler
 
 
YUNANÄ°STAN
Karayolu ve Trafik Bilgileri

Yunanistan’da her marka ve model oto tamir imkanı mevcut. Ancak tamir ücretleri yüksek ve servis kalitesi de gelişmiş ülkelerdeki standardın altında. Yolculuk sırasında meydana gelebilecek arıza ve kazalarda Express Service ve ELPA isimli kuruluşların hizmetlerinden yararlanılması mümkün.

EXPRESS SERVICE: ARAG üyeleri bu şirketin hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Bunun için ARAG’ın Almanya’daki bürosuna başvurulması gerekiyor. (Tel: 49-7-211 61 12). Şirket, Almanya’dan gelen talimat üzerine gerekli hizmeti veriyor. ARAG üyesi olmayan işadamlarımız diledikleri takdirde, Yunanistan’a giriş yaptıklarında Express Service’e kısa süreli üye olabiliyorlar.

ELPA: ADAC üyeleri de bu şirketin hizmetlerinden ücretsiz olarak yaralanabiliyorlar. Bunun için de saat 08.00–20.00 arasında 104 numaralı telefona başvurulması, saat 20.00–08.00 arasında ise, ADAC’ın Almanya’daki bürosunun aramaları gerekiyor. (Tel: 49-7-115 30 30). ADAC üyesi olmayan işadamlarımız da diledikleri takdirde, Yunanistan’a giriş yaptıklarında ELPA’ya kısa süreli üye olabiliyorlar.

Yol üzerinde ihtiyacı karşılayacak sıklıkta benzin istasyonları ve her yerleşim biriminde de lokanta, telefon ve sağlık merkezi bulmak mümkün. Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde birçok yer kapalı olduğundan, açık bulunan ilk benzinciden benzin ihtiyacının karşılanması tavsiye edilir. Larissa-Selanik otoyolunun son 80 km’lik bölümünde benzin istasyonu bulunmuyor. Benzin alımları ve otoyol geçiş ücretleri Euro olarak ödendiğinden, ülkeye girişte bir miktar döviz bozdurmakta yarar var.

Gece konaklama ihtiyacı duyulduğunda, yol kenarlarında veya araba içinde gecelemek yoluna gidilmemeli; yerleşim yerlerindeki konaklama tesisleri tercih edilmeli. Araçlarının mali mesuliyet trafik sigortalı olması gerekiyor. Sigorta şirketinin Yunanistan bürosunun adres ve telefon numarasının bilinmesi de önem taşıyor. Kaza halinde trafik polisinin beklenmesi ve kaza raporunun yerinde hazırlanması önemli.

Yunanistan’da ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan trafik suçu işleyen yabancılar, dava dosyası hazırlanarak derhal Suçüstü Mahkemesi’ne sevk ediliyor. Sözkonusu şahısların avukat tutma hakkı ve mahkemeden 3 günlük mehil isteme hakkı bulunuyor. Duruşmanın hemen yapılması talep edildiği takdirde, davaya 24 saat içinde bakılıyor. Trafik suçlusu yabancı şahıslar, mahkemeye sevkedilinceye kadar gözaltında tutuluyor.

Maddi zarara yol açan sürücüler ise, trafik polisi sorgulamasını müteakip, hasarın suçlu tarafın sigorta şirketi tarafından karşılanacağı taahhüt edildikten sonra yollarına devam edebiliyor. Suçu sabit görülüp iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılanların cezası paraya çevrilebiliyor. İki yılı aşan hapis cezası verilenler ise, cezaevine gönderiliyor.

Yunanistan İçindeki Mesafeler:

Patra–Atina: 215 km.
Atina–Lamia: 215 km.
Lamia–Larissa: 146 km.
Igoumenitsa–Larissa: 303 km.
Larissa–Selanik: 186 km.
Selanik–Kipi: 368 km.
Selanik–Kavala: 173 km.
Kavala–İskeçe: 56 km.
İskeçe–Gümülcine: 54 km.
Gümülcine–Dedeağaç: 65 km.
Dedeağaç–Kipi: 45 km.

Kısa Öyküler | Sizden Gelenler | Sınavlar | Deyimler - Atasözleri | Editörden | Site Hakkında | Sorularınız İçin | Bize Ulaşın | Faydalı Linkler |
kursunkalem.com - Eğitim Platformu
Copy Right © onlineyunanca.com site içeriği kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-mail:info@onlineyunanca.com