OKUMA  
  SÖZLÜK  
  DEYİŞLER  
  KURSLAR  
  YAYINLAR  
  YUNANİSTAN  
  TERCÜMANLIK  
 
E-mail
Şifre
 

   Kısa Öyküler
   Sizden Gelenler
   Sınavlar
   Deyimler - Atasözleri
   Editörden
   Site Hakkında
   Sorularınız İçin
   Bize Ulaşın
   Faydalı Linkler
 
 
YUNANÄ°STAN
Gümrük

Yunanistan'a girişte sokulabilecek ve çıkışta yanında götürülebilecek döviz miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bununla beraber, vatandaşlarımızın ülkeye giriş yaparken beraberlerindeki döviz miktarını gümrük kapısında mali polise beyan etmeleri gerekmektedir. Ülkeye girişte ve ülkeden çıkışta yolcuların beraberlerinde bulundurabilecekleri "beyan edilmemiş" yerli ve yabancı para miktarının ise 10.000.-EURO veya EURO karşılığı dövizi aşmaması gerekmektedir.

Aksi halde, ülkeden çıkarken söz konusu dövize el konulmaktadır.

Yunanistan'ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması durumunda, kişisel kullanım amacı dışında AB sınırlarından içeriye sokulduğu izlenimini uyandıran ve değeri 200-220 EURO'yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. 15 yaşın altındakiler için bu sınır 100.-EURO'dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile bir karton sigara gümrüğe tabi değildir. Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ve uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Transit geçişler için de aynı kurallar geçerlidir.

Ülkeye sokulmak istenen kedi ve köpek için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamları tarafından, geliş tarihinden köpekler için 12, kediler için 6 aydan fazla ve her ikisi için de 6 günden önce olmamak kaydıyla düzenlenmiş ve yaptırılan kuduz aşılarını gösteren sağlık belgesi gerekmektedir. Papağan cinsi kuşlar için ise, ticari amaçlı ithal konusu olmamak ve ev hayvanı olarak beraberinde bulundurmak kaydıyla "psittacosis" hastalığı taşımadığına dair sağlık belgesi bulundurulmalıdır.

Kısa Öyküler | Sizden Gelenler | Sınavlar | Deyimler - Atasözleri | Editörden | Site Hakkında | Sorularınız İçin | Bize Ulaşın | Faydalı Linkler |
kursunkalem.com - Eğitim Platformu
Copy Right © onlineyunanca.com site içeriği kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-mail:info@onlineyunanca.com