OKUMA  
  SÖZLÜK  
  DEYİŞLER  
  KURSLAR  
  YAYINLAR  
  YUNANİSTAN  
  TERCÜMANLIK  
 
E-mail
Şifre
 

   Kısa Öyküler
   Sizden Gelenler
   Sınavlar
   Deyimler - Atasözleri
   Editörden
   Site Hakkında
   Sorularınız İçin
   Bize Ulaşın
   Faydalı Linkler
 
 
YUNANÄ°STAN
Sınır Kapıları ve Güzergâh

Batı Avrupa ülkelerinden yurda dönüşte Yunanistan üzerinden yolculuk eden vatandaşlarımızın kullandıkları başlıca güzergahlar :

a) Kara Yolu :

İtalya'nın Venedik, Trieste, Ancona, Bari ve Brindisi Limanları ile Yunanistan'ın Igoumenitsa ve Patras Limanları arasındaki feribot bağlantısından yararlanarak Yunanistan'a gelen ve yolculuklarına kara yoluyla devam etmeyi tercih eden vatandaşlarımız için iki temel güzergah mevcuttur:

- Büyük çoğunluk feribotla Yunanistan'ın batı sahilindeki Igoumenitsa Limanına gelmekte, buradan da karayoluyla İpsala sınır kapısına ulaşmaktadır. Bari-Igoumenitsa yolculuğu yaklaşık 12 saat, Brindisi-Igoumenitsa yolculuğu ise 10 saat civarında sürmektedir.

- Bazı vatandaşlarımız da (yaklaşık 19 saat süren bir feribot yolculuğuyla) yine batı sahilinde yer almakla beraber daha güneyde bulunan Patra Limanına gelmekte ve buradan tüm Yunanistan'ı kat ederek İpsala'ya gitmektedirler.

- Igoumenitsa - İpsala güzergahının Larissa-Selanik arasındaki 153 km.lik otoyol olan ve paralı geçiş yapılan bölümünde geçiş ücreti 8.40 EURO’ dur.

- Patra - İpsala güzergahının 762 km. uzunluğundaki otoyol olan ve paralı geçiş yapılan Patra-Selanik bölümünde 14.00 EURO’ dur.

- Larissa - Selanik yolunun 20 km.lik Tempi vadisi hariç tamamı çift şeritli olmuştur. Otoyolun tek geçiş ücreti 1,40 Euro olarak değişmiştir.

- Yanya - Kalambaka arası yol 150 km.'lik gibi kısa bir mesafe olmakla birlikte, dağ yolunun çok virajlı ve kaygan oluşu ve Katara Geçidinden (1650 metre) geçilmesi zorunluluğu olduğu cihetle ancak 3 saatte alınabilmektedir.

- Kavala iline intikal eden vatandaşlarımız E-90 karayolunu takip ederek İpsala sınır kapımıza ulaşabilmektedirler. Bu hat üzerinde bulunan Miri (Makri)-Ardania arasındaki 34 km.'lik otobanın hizmete açılmasıyla Kavala-İpsala arası 174 km.'ye düşmüştür. Kavala-İpsala arasında kullanıma açık otoyollardan geçiş ücreti alınmamaktadır.

b) Havayolu :

Havayolu ile yolculuk eden vatandaşlarımızın kullandıkları gümrük kapısı Atina ve Selanik Havaalanlarıdır. Atina'dan doğrudan sefer yalnızca İstanbul'a yapılmakta olup, Türk Hava Yolları'nın her gün saat 10:30'da, Perşembe ve Pazar günleri saat 19:30'da ilave seferleri bulunmaktadır. Olympic Hava Yolları ise (27 Mart-17 Haziran tarihleri arasında) her gün saat 10:05'de, ayrıca Perşembe ve Pazar günleri saat 19:25'de İstanbul'a sefer düzenlemektedir. Atina-İstanbul uçuş süresi, seferi gerçekleştiren uçağın tipine bağlı olarak 1 saat ile 1 saat 15 dakika arasında değişmektedir.

22 Mart 2000 tarihinde Selanik-İstanbul seferlerine başlayan THY Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 10:20'de Selanik'ten İstanbul'a sefer düzenlemektedir.

c) Deniz yolu :

Yunanistan'dan deniz yoluyla ülkemize gitmek için kullanılan sınır kapısı, Atina şehir merkezine 35-40 dakika mesafedeki Pire Limanıdır. Pire'den feribotla, aşağıdaki güzergahlardan biri izlenmek suretiyle ülkemize gidilmesi mümkündür :

- Kos (İstanköy) - Bodrum

- Rodos - Marmaris

- Samos (Sisam) - Kuşadası

- Hios (Sakız) - Çeşme

- Lesvos (Midilli) - Ayvalık

Söz konusu güzergahlarda çalışan feribotların sefer yaptıkları günler ve hareket saatleri mevsime bağlı olarak değişmektedir.

Kısa Öyküler | Sizden Gelenler | Sınavlar | Deyimler - Atasözleri | Editörden | Site Hakkında | Sorularınız İçin | Bize Ulaşın | Faydalı Linkler |
kursunkalem.com - Eğitim Platformu
Copy Right © onlineyunanca.com site içeriği kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-mail:info@onlineyunanca.com